Transportowe wózki magazynowe to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia w każdej firmie logistycznej na całym świecie. Jakie ich cechy brać pod uwagę decydując się na zakup takiego właśnie sprzętu? Z naszym poradnikiem podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie danego modelu na pewno będzie proste. Stań się ekspertem w tej dziedzinie już teraz i przekonaj się, że nowe rozwiązania są konieczne.

Określ cel

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie o to, jakiego rodzaju właściwie mają być transportowe wózki magazynowe. Ten czynnik jest najważniejszy, bo pojazd służący do wykonywania konkretnych zadań musi spełniać określone kryteria. Tylko wówczas, gdy wiesz dokładnie, do czego będzie służyć dany sprzęt możesz wstępnie określić pewne cechy, którymi po prostu będzie musiał się odznaczać model, na jaki się zdecydujesz. Nie istotna przy tym jest branża, systemy składowania towaru na paletach są przecież uniwersalne, sprawdzone rozwiązania nie wymagają zmian. O wiele większe znaczenie ma przestrzeń, bo w wąskich i ciasnych korytarzach nie zmieści się każdy model, na jaki się natkniesz przeglądając różne transportowe wózki magazynowe

Nie kieruj się jedynie ceną

Przy wyborze pojazdów warto także patrzeć i na to, jak one są skonstruowane. Ważna jest tu odporność na zużycie czy też przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, jakie mogą pojawić się w trakcie codziennego użytkowania. Jeśli mowa o trwałości, to warto również zwrócić szczególną uwagę na to, czy części zamienne są łatwo dostępne, ile kosztują i czy serwisowanie nie będzie procesem zbyt uciążliwym. Dopiero po rozeznaniu się w tych wszystkich sprawach można zwrócić uwagę na cenę. W tym momencie, znając już dość dobrze temat będziesz mógł zauważyć i ocenić prawdziwą wartość, tym samym być może wcale model najtańszy w momencie zakupu nie będzie taką wyjątkową okazją, jak wydawało się na pierwszy rzut oka.

Pozbądź się rutyny

O ile niekiedy naprawdę nie warto szukać nowych rozwiązań, o tyle w transporcie towaru zawsze chodzi o to, by zwiększać produktywność jednocześnie minimalizując koszty, w tym także wysiłek fizyczny pracowników. Mając na uwadze te elementy warto dobierać każdy sprzęt, nie tylko transportowe wózki magazynowe. Należy tak robić z bardzo prostego powodu – to się opłaci, nawet jeżeli początkowo będzie wymagało sporego nakładu finansowego. Inwestycja w nowoczesny sprzęt, bez względu na branżę, na pewno w dłuższej perspektywie będzie korzystna tak dla całości firmy jak i dla jej pojedynczych pracowników. Niektóre z bardzo dobrych rozwiązań są bliżej niż mógłbyś przypuszczać, być może nawet nie trafiłeś na nie rozglądając się za nowym sprzętem do swojej firmy. Nowe technologie właściwie zaczynają spełniać te wszystkie warunki, o których cały czas myślałeś szukając nowego wyposażenia.

Poznałeś już roboty AMR?

Robotyzacja i automatyzacja procesów to coś, z czym nowoczesna logistyka właściwie styka się na co dzień. Całe rzesze ludzi koncentrują się przecież na tym, by szybciej i bardziej wydajnie wykonywać swoją pracę, jednocześnie minimalizując koszty całego procesu. Nic zatem dziwnego, że pojawiły się roboty AMR, które powoli zdobywają sobie uznanie w magazynach firm na całym świecie.

Modele samobieżne, w pełni zautomatyzowane, są już coraz powszechniejsze i w naszym kraju. Wydaje się nawet, że do tego rodzaju pojazdów należeć będzie przyszłość, bo będą one w stanie wykonywać coraz większą ilość zadań, tym samym zastępując kolejnych ludzi zatrudnionych do tej pory w roli operatorów. Na razie jednak proces ten przebiega dość powoli, niemniej jednak stale, a udział tego typu pojazdów, pracujących jako transportowe wózki magazynowe, rośnie. Automatyzacja wielu czynności w logistyce jest czymś pożądanym, dlatego też właściciele firm bacznie obserwują rozwój takiego rodzaju sprzętu. Żywe zainteresowanie wynika z bardzo prostych przesłanek. Maszyny, jak wiadomo, mogą nie tylko pracować znacznie dłużej niż człowiek, nie potrzebują także regularnych urlopów i nie biorą zwolnień lekarskich. Korzyści z posiadania tego typu pojazdów nie kończą się jednak w tym miejscu.

Postaw na bezpieczeństwo

Wypadki przy pracy to jedna z tych rzeczy, która spędza sen z powiek wielu osobom. W przypadku automatyzacji wyposażenia magazynu w transportowe wózki magazynowe ten problem również można rozwiązać dość łatwo. Każdy z robotów AMG jest wyposażony w czujniki i skanery bezpieczeństwa. Co więcej, aby szybciej dotrzeć do celu robot może samodzielnie wybrać inną niż zadana trasa. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy, bo docelowo ludzie nie będą się pojawiać w strefach działania maszyn automatycznych, między innymi właśnie robotów AGV.

Oczywiście, istnieje niewielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, związane z wdrażaniem maszyn do pracy. O ile niezawodność czujników i programów jest raczej bezdyskusyjna, o tyle czynnik ludzki może tutaj być tak zwanym słabym ogniwem. Kwestie przyzwyczajenia się do nowych warunków panujących podczas pracy na magazynie mogą być dla niektórych pracowników trudne, zwłaszcza w pierwszych dniach. Jak jednak uczy doświadczenie, zmiany te szybko się przyjmują, a ludzie współpracujący z robotami AMR szybko przekonują się do zalet tego nowoczesnego rozwiązania. Korzyści są przecież oczywiste, także dla pracowników, którzy nie muszą już zajmować się najbardziej powtarzalnymi czynnościami.

Przekonaj się na własne oczy

Zalet tego typu rozwiązania jest naprawdę sporo, warto zatem przemyśleć dokładnie możliwość nabycia tego rodzaju wyposażenia do własnego magazynu. W pełni autonomiczne transportowe wózki magazynowe na pewno zmienią na lepsze cały proces logistyczny. Możesz zresztą przekonać się o tym, umawiając się na prezentację możliwości takiego mobilnego robota AMR. Być może okaże się, że to rozwiązanie sprawi, że wymienisz swoje dotychczasowe transportowe wózki magazynowe na  autonomiczne modele, do których należy przyszłość.