Wózki transportowe to środki transportu wewnętrznego, które służą do przemieszczania towarów na ograniczonym terenie. Są one szczególnie polecane do składów, magazynów, firm logistycznych i transportowych, a także wszelkiego rodzaju firm handlowych, posiadających spore ilości towaru na stanie. Korzystanie z wózka transportowego przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy, jej usprawnienia i lepszej organizacji, a także zachowania zdrowego kręgosłupa pracowników.

Typy wózków transportowych wg Urzędu Dozoru Technicznego.

Choć nie wszystkie wózki transportowe podlegają dozorowi technicznemu, to zgodnie z postanowieniami Urzędu Dozoru Technicznego rozróżnia się dwa główne typy tych pojazdów. Są to wózki podnośnikowe oraz unoszące.

Wózek transportowy AGV Lean Cart 18.1
Lean Cart 18.1

Wózki podnośnikowe

Dozorowi technicznemu podlegają wózki podnośnikowe, nie wymagające użycia siły mięśni do podnoszenia towaru, a więc takie, które posiadają mechaniczny (spalinowy, elektryczny lub hydrauliczny) napęd podnoszenia. Tego typu pojazdy mają przymocowane widły lub platformy, które służą zarówno do zdejmowania  ładunków składowanych na dużych wysokościach, jak i ich podnoszenia z wysokich regałów magazynowych. Wózki takie muszą być używane zgodnie z ich przeznaczeniem, w sposób bezpieczny, nie zagrażający życiu i zdrowiu ich użytkowników. Wózki jezdniowe podnośnikowe powinny spełniać szereg norm, wyznaczanych przez dyrektywy unijne.

Wózki transportowe unoszące

Wózki unoszące to również wózki zaopatrzone w widły lub platformy do podnoszenia ładunków, ale tylko na taką wysokość, która umożliwia ich transportowanie. Nie podlegają one dozorowi technicznemu i do ich obsługi nie są wymagane specjalistyczne uprawnienia UDT czy IMBiGS. Mimo to operatorzy wózków unoszących muszą tak samo przestrzegać odpowiednich przepisów i zasad bhp, gdyż są tak samo narażeni na niebezpieczeństwo i wypadki.

Wózek transportowy – Rozwój technologiczny

Jak się jednak okazuje, wózki do transportu, uchodzące do niedawna za szczyt osiągnięć technologicznych, odchodzą powoli do lamusa. Sprawcą całego zamieszania stały się uniwersalne wózki samojezdne. Rewolucją w transporcie ładunków okazały się właśnie roboty mobilne AGV, które z wielu względów cieszą się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wózki te sterowane są automatycznie i powoli wypierają z rynku dotychczasowe transportowe wózki paletowe czy widłowe. Głównym tego powodem jest możliwość transportowania towaru bez udziału operatora, a także docieranie do miejsc trudno dostępnych.

Samojezdne wózki transportowe

Nowoczesne roboty AGV mogą transportować ładunki na specjalnie przystosowanych do tego platformach. W pełni autonomiczne wózki zaopatrzone są w systemy monitorowania, pozwalający na rozpoznawanie kształtów, a także w rozbudowany system bezpieczeństwa. Roboty mobilne są dodatkowo wyposażone w układy telemetryczne. Telemetria to dziedzina, która zajmuje się technikami przesyłania wartości pomiarowych na odległość. To oznacza, że wózki takie mogą być monitorowane i diagnozowane w sposób stały, poprzez zdalne przesyłanie danych. Wystarczy zatem laptop, tablet, czy nawet smartfon, a pracę na magazynie mamy pod pełną kontrolą.

Transportowe wózki – Zastosowanie

Roboty AGV Lean Cart, mogą być wykorzystywane w każdej przestrzeni produkcyjnej czy magazynowej i praktycznie we wszystkich branżach. Niska lub wysoka temperatura, duże zadymienie, wilgoć czy kurz, nie stanowią dla nich przeszkody.  Systemy bezpieczeństwa pozwalają na pracę w miejscu, w którym jednocześnie przebywają pracownicy. Ten uniwersalny i wszechstronny środek transportu wewnętrznego, może pracować nawet w trudno dostępnych przestrzeniach, małych i wąskich pomieszczeniach.

Wózki transportowe – Cechy

Niezawodność

Roboty samojezdne konstruowane są z wysokiej jakości materiałów, dostarczanych przez niezawodnych i doświadczonych producentów. Stałe doradztwo oraz szybki serwis techniczny, dostępny przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, to podstawa w przypadku tego typu urządzeń. W zależności od rodzaju usterki, naprawa może być dokonana nawet w ciągu 24 godzin. Roboty AGV Lean Cart objęte są dwuletnią gwarancją producenta. W przypadku awarii jest możliwość otrzymania sprzętu zastępczego. Wszystkie urządzenia spełniają wysokie normy: EN 1525, ISO 12100 oraz CE. 

Wydajność wózków do transportu

Platformy samojezdne napędzane są wysokiej klasy akumulatorami, których sprawna wymiana nie stanowi żadnego problemu.  Choć minimalny czas ich pracy wynosi 8 godzin, to może on zostać wydłużony nawet do 7 dni – wszystko zależy od wyboru typu akumulatorów. W zależności od zastosowanego rodzaju napędu, roboty mogą przenosi ładunek o wadze nawet do 1,5 tony z dużą prędkością osiągającą 1,5 m/s.

Elastyczność pracy AGV

To, co wyróżnia modele AGV Lean Cart, to możliwość dostosowania wymiarów i wyposażenia do potrzeb klienta. Dzięki zastosowanym podzespołom eksperci Lean-Tech mają możliwość dowolnego projektowania i kształtowania urządzenia.

Bezpieczeństwo

Sam fakt, że wózki są bezzałogowe, stanowi już potwierdzenie dużego bezpieczeństwa i komfortu pracy. Na jakiekolwiek kolizje czy wypadki nie są narażani  ani pracownicy, ani kontrahenci odwiedzający nasz skład czy magazyn, ani też inne maszyny znajdujące się w danym pomieszczeniu. Złożone układy nadzorujące przestrzeń 2d i 3d wokół platformy, skanery i kamery są gwarantem bezpieczeństwa. Dodatkowo, aby zwiększyć bezkolizyjność, pracujące w tej samej przestrzeni wózki widłowe mogą zostać wyposażone w system RTLS, umożliwiający zmianę trasy, po wykryciu drugiego pojazdu w tej samej alejce. 

Oszczędność

W zależności od wielkości i wyposażenia, jeden robot może zastąpić czynnik ludzki, co obniża koszty przedsiębiorstwa. Ponadto klient może wyznaczyć robotom nieograniczoną liczbę zadań do wykonania, co w przypadku wózka widłowego jest niewykonalne, nie wspominając o ograniczonych możliwościach człowieka.

Samojezdne i bezzałogowe wózki magazynowe to niezawodne urządzenie, które może być stosowane w każdej niemal branży. To nowocześni, inteligentni i niezawodni pracownicy, którzy są wyjątkowo wydajni i mogą sprostać wielu ciężkim i trudnym zadaniom. Lean Cart to znak nowoczesności i rozwoju technologicznego.

Sprawdź naszą ofertę!