Flexsim

Flexsim to nowoczesne, cyfrowe oprogramowanie, wspomagające pracę wielu przedsiębiorstw. Z jego pomocą, firma Lean Tech oferuje modelowanie, symulację, a następnie optymalizację procesów zachodzących w różnych rodzajach działalności gospodarczej. Obszarami, które mogą zostać poddane symulacji, są m.in. obszar produkcji, logistyki oraz usług.

Zaoszczędź czas i pieniądze

Modelowanie symulacyjne projektów logistycznych pozwala szybko i precyzyjnie zweryfikować założenia projektowe. Oferujemy profesjonalne doradztwo, oparte na wieloletnim doświadczeniu w intralogistyce. Eksperci przygotują dla ciebie rozwiązanie, które zoptymalizuje procesy logistyczne w najlepszy sposób. W zależności od stopnia skomplikowania i dokładności odwzorowania procesu czas budowy modelu to od 1 do 10 dni roboczych. Przeprowadzając symulacje procesów logistycznych, unikniesz kosztownych przestojów oraz zastosujesz sprawdzone, szybkie i bezpieczne rozwiązanie. Modelowanie procesów za pomocą programu Flexsim umożliwia wizualizację zachodzących procesów w 3D i VR. Stanowi to atrakcyjną formę wizualizacji wybranego systemu jeszcze na etapie jego projektowania.

Obszary pracy:

Lean tech oferuje modelowanie oraz symulację projektów logistycznych w trzech, opisanych poniżej obszarach:

  • Magazynowanie: Symulacja pozwala na określenie wymaganej pojemności dla poszczególnych stref w magazynie oraz dobranie odpowiednich rozwiązań w zakresie obsługi procesu magazynowania. Firma korzystająca z naszej usługi będzie w stanie sprawdzać ilość produktów na magazynie i utrzymywać odpowiednie zapasy bez utraty ciągłości. 
  • Transport wewnętrzny: Analiza wraz z optymalizacją wykorzystania środków transportu przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu niezawodności procesu. Modelowanie i symulacja projektów logistycznych pomogą usprawnieniu organizacji transportu wewnętrznego, zreorganizują strefę składowania towarów, oraz poprawią proces pakowania w magazynie automatycznym.
  • Produkcja: Pomoc naszych ekspertów pozwoli na  odnalezienie i eliminację ograniczeń w procesie produkcyjnym (tzw. Wąskich gardeł), a także badanie wykorzystania istniejących, oraz nowo projektowanych linii technologicznych. Symulacja przyda się w przeanalizowaniu pracy linii produkcyjnej, pomoże usprawnić jej działanie i wyeliminować ewentualne przestoje. Zaopatrzenie stanowisk pracy w niezbędne surowce i materiały będzie zdecydowanie łatwiejsze.

 

Etapy budowy modelu symulacyjnego

Krok 1. Pozyskanie podstawowych informacji na temat modelowanego systemu od klienta. Ze względu na charakter systemu podejmowana jest decyzja o szczegółowości odwzorowania procesu.

Dla przykładu: Część procesów realizowanych przez system może być modelowana przez upływ czasu i nie ma konieczności odwzorowywania algorytmów ich działania. Czasem jednak konieczne jest szczegółowe odwzorowanie realizowanego procesu. Wybór stopnia szczegółowości ma wpływ na poziom skomplikowania modelu i czas jego opracowania.

Krok 2. Na podstawie danych od klienta w środowisku FlexSim odwzorowywany jest system. Ułożenie elementów najczęściej odwzorowywane jest na podstawie layoutu, a czasy poszczególnych operacji pozwalają na właściwe skalibrowanie całego modelu. W zależności od stopnia szczegółowości określonego w kroku 2, ilość danych potrzebnych do opracowania modelu może się różnić.

Krok 3. W celu sprawdzenia, czy model działa poprawnie i zgodnie z rzeczywistością, poddawany jest on weryfikacji. Pierwszy etap polega na sprawdzeniu logiki działania modelu (np.: na podstawie opinii klienta), a kolejny – na sprawdzeniu danych wyjściowych. Oznacza to, że model symulacyjny powinien zwracać parametry zbieżne z systemem rzeczywistym.

Krok 4. Planowanie eksperymentów polega na kalibracji modelu tak, by sprawdzić hipotezy stawiane przez klienta: Jak wprowadzenie dodatkowego elementu do systemu wpłynie na czas procesu? Jakie będą konsekwencje reorganizacji layoutu firmy? Jakie charakterystyki osiągnie projektowana linia technologiczna?

Krok 5. W wyniku symulacji zbierane są dane, które następnie zostają zaprezentowane w ramach raportu wraz z interpretacją. Istnieje także możliwość otrzymania instrukcji informującej jak sterować opracowanym modelem.

Dlaczego warto skorzystać modelowania i symulacji projektów logistycznych?

Modelowanie i symulacja projektów logistycznych sprawdzi się w wielu gałęziach gospodarki. Pozwoli na sprawdzenie obciążenia pracowników oraz narzędzi pracy, określi produktywność, a także pozwoli na przetestowanie usprawnień, przed ich wdrożeniem. Pomoże w znalezieniu najlepszych rozwiązań, zdecydowanie ułatwi i usprawni pracę. Dzięki bezpiecznym eksperymentom wizualizacyjnym przedsiębiorstwo jest w stanie uzyskać niewymierne korzyści finansowe. Przemyślana i dobrze zorganizowana działalność  wykorzystuje pełnię swoich możliwości, co zapewnia wydajność nieporównywalnie większa od tej, którą osiągają przedsiębiorstwa działające bez dobrego planu. Skorzystanie z pomocy oferowanej przez naszych ekspertów zapewni działalności gospodarczej znacząca przewagę względem konkurencji, a zainwestowane w program pieniądze, zwrócą się z nawiązką w szybkim czasie.