Pandemia koronawirusa przewróciła dobrze nam znany świat do góry nogami. Aby przystosować się do nowej sytuacji i umożliwić przetrwanie swoim firmom, dobrze jest zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, które umożliwiają nieprzerwaną pracę przedsiębiorstw przemysłowych przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wśród wielu dostępnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują autonomiczne roboty AGV Lean-Cart i system monitorowania osób i mienia LT Flow Control.
lean cart
Jak działają roboty AGV Lean-Cart?

Roboty działają w oparciu o nowoczesne technologie. Bez problemu można je wdrożyć w już istniejące i funkcjonujące systemy intralogistyczne. Ich praca nie wymaga bezpośredniego nadzoru pracownika. Dzięki temu można znacznie ograniczyć ilość personelu pracującego na konkretnej zmianie, co w czasach pandemii ma kluczowe znaczenie dla zachowania higieny i zagwarantowania bezpieczeństwa pracownikom. Do sterowania pracą robotów przeznaczona jest dedykowany system sterujący. Za jego pośrednictwem można kontrolować pracę wielu robotów jednocześnie i każdemu z nich zlecać nieograniczoną liczbę zadań. Wystarczy tylko smartfon z dostępem do internetu. Roboty nie potrzebują do pracy ogrzewania ani oświetlenia, co znacznie obniża koszty utrzymania magazynu.

Roboty AGV mogą zastąpić klasyczne wózki widłowe. Nie wymagają pracowników do obsługi i mogą pracować przez wiele godzin bez przerwy, co znacznie podnosi efektywność pracy całego zakładu. Nie ma konieczności wyznaczania konkretnych tras dla poszczególnych robotów. Wózki same  mogą  wykonac mapowanie obszaru, po którym się poruszają i łatwo przystosowują się do nowego środowiska. Jedyne przerwy w ich pracy to te niezbędne do naładowania akumulatorów, co odbywa się bardzo szybko.

Jakie roboty mamy do dyspozycji?

Firma Lean-Cart obecnie oferuje swoim klientom cztery różne modele robotów. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością i udźwigiem i funkcjonalnościami. Dzięki temu można dobrać idealnego robota do potrzeb konkretnej firmy, z uwzględnieniem jej specyfiki, branży, w której działa i wielkości pomieszczeń, po których ma się poruszać robot. W przypadku nietypowych wymagań możliwe jest dopasowanie gabarytów i funkcji robota do specyficznych potrzeb klienta. Pracownicy Lean-Cart służą pomocą w doborze odpowiedniego modelu robota i chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości związane z jego wykorzystaniem.
roboty lean cart
Czy roboty mogą pracować wśród ludzi?

Roboty zostały zaprojektowane tak, by ich praca była możliwie bezkolizyjna. Zainstalowano w nich systemy kamer 2D/3D oraz skanery bezpieczeństwa z certyfikatami gwarantującymi skuteczność ich działania. Dzięki temu mogą poruszać się nawet na wąskich przestrzeniach, nie wchodząc w kolizję z pracownikami firmy. Wszystkie urządzania marki Lean-Cart spełniają wyśrubowane normy bezpieczeństwa nakładane przez obowiązujące przepisy prawa.

Czym jest LT Flow Control?

LT Flow Control to nowoczesny system kontroli osób i mienia. Z jego pomocą można kontrolować wejścia i wyjścia do pomieszczeń, określać aktualne położenie poszczególnych pracowników i dokonywać różnego rodzaju analiz przestrzennych. Można również wyznaczyć minimalną odległość między użytkownikami systemu. Jeśli zostanie ona przekroczona, otrzymają odpowiedni alert.W czasach pandemii COVID-19 ma to szczególnie duże znaczenie. Pozwala na utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ograniczanie kontaktów między pracownikami do niezbędnego minimum.

Jak wygląda wdrożenie robotów i systemu LT Flow Control?

Wprowadzenie robotów do pracy nie wymaga ingerowania w istniejącą strukturę magazynu ani dłuższych przestojów w jego pracy. Nie ma konieczności wykonywania żadnych szczególnych prac przygotowawczych. Każdy klient, który zdecyduje się na zakup robota lub systemu LT Flow Control, otrzymuje kompleksowe wsparcie we wprowadzeniu tych rozwiązań w firmie. Ponadto każdy robot objęty jest 24-miesięczną gwarancją. Oczywiście po jej zakończeniu pracownicy Lean-Cart również służą swoją fachową wiedzą i pomocą. Usługi serwisowe świadczone są w systemie 24/7, co umożliwia bardzo szybką reakcję na wszelkie problemy związane z pracą wdrożonych systemów. Po każdej realizacji sporządzana jest kompleksowa dokumentacja powykonawcza. Przeprowadzane są szczegółowe pomiary elektryczne, sporządzana jest analiza zagrożeń, a na koniec wydawane są orzeczenie o spełnieniu zasadniczych wymagań Dyrektywy Unii Europejskiej oraz Deklaracja Zgodności wraz ze znakiem CE.

W jakich firmach sprawdzą się te rozwiązania?

Roboty mobilne i system kontroli osób i mienia sprawdząją się praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Roboty mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niezbędny jest transport towarów. Mogą obsługiwać hale produkcyjne i magazyny. Ich praca może zastępować pracę tradycyjnych wózków widłowych albo być jej uzupełnieniem. System kontroli osób i mienia LT Flow Control pozwala natomiast dbać o bezpieczeństwo pracowników w firmie, co zawsze powinno być traktowane priorytetowo. Rodzaj składowanych towarów ani branża, w której działa przedsiębiorstwo nie ma większego znaczenia.

Co w sytuacji, gdy pandemia się zakończy?

Obecnie trudno jest z dużym prawdopodobieństwem wskazać możliwą datę końca pandemii. Naukowcy twierdzą, że z czasem liczba zachorowań będzie maleć, aż do całkowitego wygaszenia aktywności wirusa. Nie oznacza to jednak, że wraz z zakończeniem pandemii roboty AGV Lean-Cart i systemy LT Flow Control staną się bezużyteczne. Wręcz przeciwnie, w dalszym ciągu będą mogły być użytkowane, usprawniając pracę w firmie, podnosząc bezpieczeństwo pracy i ograniczając koszty związane z jej funkcjonowaniem i zatrudnianiem dodatkowych pracowników. Inwestując w opisane technologie już teraz, można zrobić duży krok naprzód, wyprzedzić konkurencję i wykorzystać okres pandemii do wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, które prawdopodobnie za kilka lat staną się już powszechne. To opłacalna inwestycja, która bez względu na aktualną sytuację związaną z pandemią przyczynia się do podniesienia efektywności pracy firmy, zwiększenie produktywności innych maszyn, a także zmniejszenia kosztów funkcjonowania magazynu czy hali produkcyjnej.